Tento článek je nápovědou občanům, jak rozlišit jednotlivé druhy signálů varovných sirén a jak se při nich zachovat.
V české republice se v současné době se používají zejména sirény elektrické rotační (mechanické) nebo elektronické (tlakové reproduktory s dostatečným akustickým výkonem). První uvedené provádí pouze varovný signál, elektronické dovedou mimo signálu oznámit verbální informaci (mluvené slovo) o povaze mimořádné události, nebo že se jedná o poplach pro jednotku požární ochrany. “Mluvící” siréna je osazena na budově obecního úřadu.
3 druhy signálů
Všeobecná výstraha
Kolísavý tón po dobu 140 sekund oznamuje hrozící nebezpečí a může zaznít kdykoli. Signál může zaznít 3x po sobě. U elektronických sirén jako máme v obci následuje informace o druhu ohrožení, např. „Nebezpečí zátopové vlny”. V případě starých rotačních sirén příslušná tísňová informace zazní v nejbližší možné době po odeznění signálu zpravidla v obecním rozhlase, vysílají ji radiovozy policie/hasičů nebo také zazní v televizi a rozhlase.
Zkouška sirén
Nepřerušovaný tón sirény po dobu 140 sekund uslyšíte každou první středu v měsíci ve 12.00 hodin. Po odeznění tónu může zaznít oznámení „Zkouška sirén”. Nejedná se o varovný signál a slouží k ověření funkčnosti a slyšitelnosti sirén.
Požární poplach
U elektronické sirény napodobující zvuk trubky HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ s oznámením „Požární poplach” a u rotačních sirén 1x přerušený tón po dobu 60 sekund slouží pouze ke svolání členů jednotek dobrovolných hasičů.
Jak se zachovat při všeobecné výstraze
Okamžitě vyhledejte vhodný úkryt v jakékoli zděné budově (i tehdy, jedete-li autem, zastavte a vyhledejte úkryt). Dejte přednost místnostem ve středu budovy bez oken a vyhněte se sklepním prostorám (některé chemické látky jsou těžší než vzduch a místo pod úrovní terénu by bylo životu nebezpečné). Váš úkryt se snažte co nejlépe izolovat od okolního prostředí – utěsnit dveře, okna apod. Po zajištění úkrytu zjistěte co nejvíce informací z rozhlasu, rádia, televize nebo internetu.
V případě povodní najděte vhodné vyvýšené místo (kopec, úbočí kopce). Volné prostranství vyhledejte i při rozsáhlém (např. lesním) požáru, sesuvu půdy, zemětřesení (časté např. ve Středomoří) atp.